English

Madde 1 : Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz demokrasi mücadelesinin anısına düzenlenen 3. Uluslararası Adana Taş Heykel Sempozyumu 15 mayıs – 9 haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

 

Madde 2 :  3.Uluslararası Adana Taş Heykel Sempozyumu Çukurova Üniversitesi danışmanlığında yürütülecektir.

 

Madde 3 : Sempozyumun teması, “Demokrasi ve  Özgürlük” olarak belirlenmiştir.

 

Madde 4 : Sempozyuma katılacak sanatçılar, Sempozyum Seçici Kurulu tarafından belirlenir. Seçici Kurul, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova Üniversitesi Temsilcileri tarafından önerilen isimlerden oluşur.

 

Madde 5 : Sempozyuma başvuracak sanatçıların göndereceği tasarımlar daha önce başka bir yerde uygulanmamış ve özgün karakterde olmalıdır. Sanatçılar en fazla iki farklı tasarım gönderebilirler.

 

Madde 6 : Seçici Kurul, sanatçıların gönderdikleri başvuru dosyalarını esas alarak sempozyuma katılacak 10 sanatçıyı belirler.

 

Madde 7 : Sempozyum sonunda tamamlanan yapıtların mülkiyeti Adana Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Adana Büyükşehir Belediyesi, yapıtların bakımı ve korunmasından sorumludur. Ayrıca sergilenmesi, taşınması, görüntülenmesi ve bu görüntülerin kullanılması hakkına sahiptir.

 

Madde 8 : Yontu malzemesi olarak iki veya üç metreküp Muğla Mermeri kullanılacaktır. Adana Büyükşehir Belediyesi, her sanatçının projesinde ölçülendirdiği mermerleri, yaklaşık boyutlarda kesilmiş olarak sağlamakla yükümlüdür. Ayrıca, yapıtların kaidesi, montajı ve bunun için gerekli malzemeler (başvuru dosyasında belirtilmesi koşuluyla) Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır.

 

Madde 9 : Sanatçılar küçük elektrikli el aletleri ile bunların sarf malzemelerini kendileri getirirler.  Adana Büyükşehir Belediyesi, gölgelendirilmiş sempozyum alanında 220 volt elektrik ve uzatma sistemlerini, kaldırıcıyı, pnömatik el aletlerinin sürekli çalışması için gereken kompresör düzeneğini sağlar. Sempozyum alanının çalışma ve güvenlik koşullarıyla ilgili gerekli düzenlemeleri yapar.

 

Madde 10 : Sempozyuma katılan sanatçıların, sabah, öğlen ve akşam yemekleri ile konaklamaları Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanır. Ulaşım, tüm sanatçılar için ekonomi sınıfı gidiş-dönüş uçak bileti ve havaalanı transferlerini kapsar. Yurt dışından katılan sanatçıların 500 dolara kadar yol giderleri belediye tarafından karşılanır, bu miktarı aşması halinde kalanı sanatçıya aittir.  Her sanatçı uçak biletini kendisi temin edecek, geldiğinde biletin parası ödenecektir.

 

Madde 11 : Adana Büyükşehir Belediyesi şartnameye uyarak işini zamanında bitirip teslim eden her sanatçıya 3.000 dolar telif ücreti öder. Ödemenin yarısı sempozyum başlangıç tarihinden iki gün sonra, diğer yarısı sempozyum bitiminde yapılır.

 

Madde 12 : Sempozyumun başlangıç tarihinden itibaren beş günlük süre içinde herhangi bir mazeret bildirmeksizin sempozyumda hazır bulunmayan sanatçıların katılımları iptal edilir.

 

Madde 13 : Çalışma açık havada gölgelikler altında gerçekleşecektir. Sanatçıların, yağış-sıcak-soğuk gibi mevsime bağlı hava şartlarına hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

 

Madde 14 : Sanatçılar kendi kaza sigortalarını yaptırmakla yükümlüdür.

 

Madde 15 : Sanatçılar, çalışma saatleri içerisinde çalışma alanında bulunmak ve çalışma takvimine uymak zorundadır. Gelişebilecek istisnai durumlar Sempozyum Düzenleme Kurulu tarafından değerlendirilir.

 

Madde 16 : Sanatçıların hastalık, kaza vb. gibi elinde olmayan nedenlerle veya işine gösterdiği ihmal, ciddiyetsizlik gibi tutumlarla ilgili olarak ya da yapıtını zamanında tamamlayamaması durumunda Sempozyum Düzenleme Kurulu karar verme hakkına sahip olacağı gibi anlaşmazlık durumunda yalnızca Adana Mahkemeleri yetkilidir.

 

Madde 17 : Sempozyum sonunda her sanatçıya Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanmış bir katılım belgesi verilir.

 

Madde 18 : Sempozyuma katılan sanatçıların, izleyiciler ve sanat çevreleri ile paylaşmak üzere kendilerine ve ülkelerine ait kültürel ve sanatsal değer ya da eserlere ait görsel materyal veya tanıtıcı doküman getirmeleri önerilir.

 

Madde 19 : 3. Uluslararası Adana Taş Heykel Sempozyumu’na katılmayı talep ve kabul eden sanatçılar, “Sanatçı Şartnamesi”ni kabul etmiş sayılır.

 

 

Devamı...

Devamı...

SEMPOZYUM ŞARTNAMESİ